স্বামী ঢুকাল, পত্নীয়ে সাহস নেহেৰুৱালে, খেতি আৰম্ভ কৰি ৩০ লাখ উপাৰ্জন

আমাৰ সমাজত অতি প্ৰাচীন কালৰে পৰা নাৰীৰ শক্তি পুৰুষতকৈ বহুত কম। আজিৰ সময়তো পৃথিৱীখন আধুনিকতাৰ দিশে গতি কৰাৰ সময়তো কিছুমান মানুহৰ চিন্তাধাৰা হতাশাৰে ভৰি পৰিছে। বহু সময়ত আমি দেখা পাওঁ যে মানুহে নাৰীক সদায় দুৰ্বল বুলি গণ্য কৰে।

কিন্তু এই প্ৰবন্ধটোত আমি আপোনালোকক এনে এগৰাকী মহিলাৰ বিষয়ে ক'বলৈ গৈ আছো যি নাৰী সবলীকৰণৰ উদাহৰণ হিচাপে দাঙি ধৰিব পাৰে যি নিজৰ সাহস আৰু কৰ্মনিষ্ঠাৰ বলত কি কৰিলে এজন পুৰুষে কৰাটো সহজসাধ্য নহ'লহেতেন।

হয় বন্ধুসকল আমি আপোনালোকক এনে এগৰাকী মহিলাৰ কথা ক'বলৈ ওলাইছো যি নিজৰ গিৰিয়েক মৰাৰ পিছতো খেতি কৰিবলৈ এৰি দিয়া নাছিল আৰু খেতি কৰি সফল হ'বলৈ আগবাঢ়ি গৈছিল। মহাৰাষ্ট্ৰৰ নাচিক জিলাৰ মাতৰি গাঁৱত বাস কৰা সংগীতা পিংগলৰ কাহিনী এয়া।

সংগীতা পিংগলৰ পৰিয়ালটো প্ৰায় গোটেই পৰিয়ালটো আছিল। কিন্তু ২০০৪ চনটোৱে তেওঁলোকৰ পিছফালৰ পৰা এক নতুন সংকট আনি দিলে। তেওঁলোকৰ সন্তানটি এক জটিল বেমাৰত ঢুকাইছে। সংগীতা এই ঘটনাটোৱে মৰ্মাহত কৰিলে। সংগীতাৰ গিৰিয়েকও ২০০৭ চনত দুৰ্ঘটনাত ঢুকাল যাৰ পিছত সংগীতা সম্পূৰ্ণ ৰূপে ভাগি পৰিছিল। তেওঁলোকে কেতিয়াও ভবা নাছিল যে তেওঁলোকৰ লগত ইমান বেয়া হ'ব।

সংগীতাৰ শহুৰেকে খেতি কৰিছিল আৰু তেওঁৰ ১৩ বিঘা খেতি আছিল। সংগীতাৰ শহুৰেকে পৰিয়ালটোক সম্পূৰ্ণ পোহপাল দি আহিছিল। কিন্তু দুৰ্ভাগ্যবশতঃ কেইবছৰমানৰ পিছত তেওঁও মৃত্যু হ'ল। এতিয়া সংগীতাৰ কান্ধত ফুলষ্টপ লাগি গোটেই ঘৰৰ দৌৰাদৌৰি জুই জ্বলি আছিল। সংগীতাৰ মনটো বৰ বেয়া লাগি আছিল এতিয়া কি কৰা যায়। সংগীতাৰ তেতিয়াহে খেতিৰ ধাৰণা আহিল।

কিন্তু বন্ধু আৰু আত্মীয়ৰ লগত কথা পতাৰ পিছত, কোনেও বিশ্বাস কৰা নাছিল যে সংগীত তাই খেতি কৰিব পাৰিব। কিন্তু সংগীতাই দৃঢ় সংকল্প লৈছিল যে তাই খেতি কৰি যাম।

প্ৰথমাৱস্থাত সংগীতাৰ খেতি কৰিবলৈ পইচা নাছিল বাবে তাই নিজৰ গহনা বন্ধক দি খেতি কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰিছিল। সংগীতাক ককায়েকহঁতে এই কামত সহযোগ কৰিছিল। একে সময়তে তাই সংগীত বিজ্ঞানৰ ছাত্ৰী আছিল বাবে তাই কৃষি বিজ্ঞান আয়ত্ত কৰিছিল আৰু সোনকালে খেতিৰ ন্যাস বুজি পাইছিল।

আৰম্ভণিতেই তেওঁলোকৰ বহুত অসুবিধা হৈছিল। বহু সময়ত তেওঁলোকৰ ফচল নষ্ট হৈছিল আৰু বহু সময়ত পথাৰৰ মেচিন নষ্ট হৈছিল। কিন্তু সংগীতাই এই সৰু সৰু সমস্যাবোৰৰ মাজেৰেই নিজৰ বাট বুলি গৈ থাকিল।

তেওঁলোকে পথাৰত বিলাহী আৰু আঙুৰ ৰুইছিল। লাহে লাহে তেওঁলোকে খেতিৰ নুৱাবোৰ বুজি পোৱা হ'ল আৰু সকলো বাধা নেওচি এজন সফল খেতিয়ক হ'বলৈ সক্ষম হ'ল। পিছত কিবা এটা হ'ল যে কৃষি কৰি ভাল লাভ পাবলৈ আৰম্ভ কৰিলে আৰু প্ৰায় ৩০ লাখ টকা কৰিলে।

যি সকল মানুহ আৰু আত্মীয়ই সংগীতাক মহিলা হৈ খেতি কৰিব নোৱাৰে বুলি কৈ দুৰ্বল বুলি ভাবিছিল সেই সকলোৰে মুখত সংগীতাই তলা লগাই দিলে। আজিৰ সময়ত ভাৰতৰে নহয় বিশ্বৰ সকলো নাৰী সংগীতা পিংগলৰ প্ৰেৰণা লোৱা উচিত আৰু জীৱনৰ কঠিন ঘাট প্ৰতিঘাতৰ ওচৰত হাৰ মানিব নালাগে।

Comments

Popular posts from this blog

কম্পিউটাৰ কোনে আৱিষ্কাৰ কৰিছিল জানো আহক

5 টকীয়া নোটত 45 হাজাৰ পাব পাৰে, জানি লওক বিক্ৰী কৰাৰ সহজ উপায়

চাহ কোনে আৰু কেতিয়া আৱিষ্কাৰ কৰিছিল ?