আমলখিৰ চমৎকাৰি লাভালাভ (আমলখিৰ উপকাৰীতা)

  আয়ুৰ্বেদৰ মতে, আমলখি হৈছে এক অমৃত ফল যাৰ অগণন লাভালাভ আছে। আমলখি কেৱল চুলি আৰু ছালৰ বাবেউপকাৰী বুলি গণ্য কৰা হয় কিন্তু বিভিন্ন ৰোগত ঔষধ হিচাপেও ব্যৱহাৰ কৰা হয়। আমলা ভিটামিন চি | সমৃদ্ধ ইয়াত কেলচিয়াম, লো, ফছফৰাছ, ফাইবাৰ আৰু কাৰ্বোহাইড্ৰেটও থাকে|

আমলখি

প্ৰতিদিনে আমলখি খোৱাটো চুলি উন্নত কৰেই কিন্তু বয়স বৃদ্ধিৰ প্ৰভাৱো হ্ৰাস কৰে। কেৱল এয়াই নহয়, ইয়াৰ ব্যৱহাৰে ৰক্তহীনতাৰ আশংকাও হ্ৰাস কৰে|  মূৰৰ চুলি  ক'লা, ডাঠ আৰু দীঘল ৰাখে। ভিটামিন−চি হৈছে এক সূক্ষ্ম উপাদান যি তাপৰ প্ৰভাৱৰ দ্বাৰা ধ্বংস হয়, কিন্তু আমলখি ধ্বংস নকৰে।

বিশ্বাস কৰা হয় যে যদি আমলখি গছৰ তলত খাদ্য ৰন্ধা হয় আৰু খোৱা হয়, সকলো ৰোগ আৰোগ্য হয়। মানসিক ভাৱে মিছা কথা কোৱা লোকসকলে যিকোনো ধৰণে গোটেই বছৰটোত নিয়মীয়াকৈ আমলখি সেৱন কৰিব লাগে। নিয়মীয়াকৈ আমলখি খোৱাটোৱে মগজুক উৎসাহ আৰু শক্তি প্ৰদান কৰে।

আমলখিৰ 5 টা উপকাৰীতা :-

1. চুলিৰ বাবে উপকাৰী :- আমলখি চুলিৰ বাবে আশীৰ্বাদ বুলি গণ্য কৰা হয়। ইয়াত থকা ভিটামিন চি-য়ে মানুহক প্ৰাণহীন হোৱাৰ পৰা সুৰক্ষিত কৰে আৰু ইয়াক দীঘল, ঘন আৰু উজ্জ্বল কৰি তোলে। ব্ৰু তৈয়াৰ কৰিবলৈ আমলখি, ৰীথা আৰু শিকাকাই মিহলি কৰক। ইয়াক চুলিত প্ৰয়োগ কৰক। শুকোৱাৰ পিছত চুলিপানীৰে ধুব। ই চুলি কোমল, ডাঠ আৰু দীঘল কৰে

2. চকুৰ বাবে উপকাৰী :-

আমলখিত থকা এণ্টিঅক্সিডেণ্ট গুণবোৰ চকুৰ বাবে অতি উপকাৰী। এইটো ভিটামিন চিৰ এটা ভাল মাধ্যম। ই চকুত জ্বলা-পোৰা হোৱা ভাল কৰে  আৰু লগতে পোহৰ বৃদ্ধিত কাৰ্যকৰী হয়।

3. এচিডিটিত আৰাম দায়ক :-

যেতিয়া এচিডিটিৰ সমস্যা হয় তেতিয়া আমলখি অত্যন্ত উপকাৰী হয়। চেনীৰ সৈতে মিহলি কৰা আমলখিৰ গুৰি খোৱা বা পানীত মিহলি কৰিলে এচিডিটি উপশম হয়। লগতে আমলখিৰ ৰস খোৱাটোৱে পেটৰ সকলো সমস্যাৰ পৰা সকাহ দিয়ে।

4. ছাল পৰিষ্কাৰ আৰু উজ্জ্বল  কৰক :-

মুখমণ্ডলৰ দাগ আঁতৰ কৰা আৰু সেইবোৰ সুন্দৰ কৰাতো আমলখি উপযোগী। ইয়াৰ পেষ্ট এটা তৈয়াৰ কৰা আৰু ইয়াক মুখত প্ৰয়োগ কৰিলে ছাল পৰিষ্কাৰ, উজ্জ্বল হয় আৰু লগতে কোঁচ হ্ৰাস হয়।

5. উচ্চ ৰক্তচাপৰ বাবে উপকাৰী :-

উচ্চ ৰক্তচাপ নিয়ন্ত্ৰণত আমলখি কাৰ্যকৰী। একে সময়তে, ই মন আৰু শৰীৰ দুয়োকে সকাহ দিয়ে। মৌৰ সৈতে মিহলি হৈ আমলখি গুৰি খোৱাটো বৰ উপকাৰী।

Comments

Popular posts from this blog

কম্পিউটাৰ কোনে আৱিষ্কাৰ কৰিছিল জানো আহক

5 টকীয়া নোটত 45 হাজাৰ পাব পাৰে, জানি লওক বিক্ৰী কৰাৰ সহজ উপায়

ছোৱালীবিলাকৰ প্ৰতি মাহে কিয় পিৰিয়ড হয় ?