Header Ads Widget

Responsive Advertisement

বিমুদ্ৰাকৰণৰ ৫ বছৰ: জানক আপোনাৰ ৫০০ আৰু ১০০০ টকীয়া পুৰণি নোটবোৰ কি হ'ল?

আজিৰ পৰা ঠিক পাঁচ বছৰ আগতে ৮ নবেম্বৰ ২০১৬ চনত প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীয়ে ৫০০ আৰু ১০০০ টকীয়া নোট মুদ্ৰাৰ পৰা আতৰাবলৈ সিদ্ধান্ত লৈছিল। বিমুদ্ৰাকৰণৰ পিছত সকলোৱে নিজৰ 500 আৰু 1000 টকীয়া নোটৰ সলনি নতুন নোট ললে। এতিয়া 500 আৰু 1000 ৰ পৰিৱৰ্তে নতুন ধৰণৰ 500 নোটৰ কাম চলি আছে। কিন্তু, এবাৰ ভাবি চাইছেনে যে আপোনাৰ ৫০০ আৰু ১০০০ টকীয়া নোটবোৰৰ কি হ'ল? 

500-1000-note

আচলতে RBI য়ে 15.28 লাখ কোটি টকাৰ 500 আৰু 1000 নোট মানুহৰ পৰা জমা কৰিছিল আৰু তাৰ বিনিময়ত নতুন নোট জাৰি কৰিছিল। গতিকে জানিবলৈ মন গৈছে যে ১৫ লাখ কোটি টকাৰ ধনৰাশি কি হ'ল আৰু সেই নোটবোৰ এতিয়া ক'ত গ'ল? 


পুৰণি নোটবোৰ কি হ'ল?

এতিয়া গম পাব যে ইমানবোৰ নোট কি হ'ল। RBI য়ে প্ৰাথমিক মূল্যায়ন ৩০ জুন ২০১৭ চনত মুকলি কৰিছিল, পুৰণি ৫০০ আৰু ১,০০০ টকীয়া নোটৰ মুঠ মূল্য আছিল ১৫.২৮ লাখ কোটি টকা। 'তথ্য জনাৰ অধিকাৰ'ৰ অধীনত এই প্ৰশ্নটো সোধা হৈছিল, তেতিয়া গম পোৱা গ'ল যে এই নোটবোৰ বিঘটন হৈ আছে। এই নোটবোৰ বজাৰত ঘুৰাই অনা নহয়। অৰ্থাৎ এই নোটবোৰ কাটি পেলোৱা হয় আৰু বিভিন্ন বস্তু তৈয়াৰ কৰা হয়। 


কেনেকৈ কৰে বিসংগতি ? 

আৰ বি আইৰ নিয়ম অনুসৰি এই নোটসমূহৰ check end প্ৰক্ৰিয়াকৰণ ব্যৱস্থাৰ পিছত তেওঁলোকৰ ব্ৰিকছসমূহ ব্ৰিকেট চিষ্টেম ব্যৱস্থাৰে প্ৰস্তুত কৰা হ'ব। RBI ৰ মতে, Cash Confirmation Handling Framework (CVPS) পদ্ধতিৰে পুৰণি নোটসমূহ বিঘটন কৰা হৈছে। প্ৰথম পৰ্য্যায়ত মুদ্ৰা ধ্বংস কৰাৰ যোগ্য হয় নে নহয় সেইটোহে চোৱা হয়। তাৰ পিছত দ্বিতীয় পৰ্যায়ত শ্ব্ৰেডিং ব্ৰিকেট চিষ্টেমৰ জৰিয়তে নোটবোৰ মেচিনৰ সহায়ত পাতলা খোলালৈ ৰূপান্তৰ কৰা হয়। এই শেলাবোৰ পুনৰ সংকোচিত কৰি ব্ৰিকেট আকাৰ দিয়া হয়। 


কাৰ্ডবৰ্ড আদি বিভিন্ন সামগ্ৰী এই ইটাবোৰৰ মাজেদি আকৌ তৈয়াৰ কৰা হয় বুলি ধাৰণা কৰা হৈছে। এনেতে 500 আৰু 1000 ৰ নোট বিকল হৈ আছে। আহমেদাবাদৰ Public Organization of Plan (NID) ৰ ছাত্ৰ-ছাত্ৰী হিচাপে ৫০০ টকা আৰু ১০০০ টকা তেওঁলোকৰ সৃষ্টিশীলতাৰ পৰা প্ৰদান কৰে। কে নোটৰ জঁটৰে ঘৰত ব্যৱহাৰ কৰা বহুতো বস্তু বনালো। আচলতে আহমেদাবাদৰ NIDৰ সহায় বিচাৰিছিল RBIয়ে আৰু তাৰ পিছত শিশুসকলে গাৰু, টেবুল লেম্প আদি বস্তু বনাইছিল এই নোটখনৰ টুকুৰাবোৰৰ পৰা। 


পুৰণি নোটৰ বিশেষ কথা বোলে না পানীত গলে না ৰং এৰাত অসুবিধা হয়, এনেকৈ বহুত বস্তু সহজে হয়। পিছে RBI য়ে এই নোটসমূহ পুনঃব্যৱহাৰৰ কাম নকৰে, বেংকে নিষ্পত্তি কৰে।

Post a Comment

0 Comments