Header Ads Widget

Responsive Advertisement

কম্পিউটাৰ কোনে আৱিষ্কাৰ কৰিছিল জানো আহক

Computer

কম্পিউটাৰ(Computer):  কম্পিউটাৰ কোনে আৰু কেতিয়া আৱিষ্কাৰ কৰিছিল  আহক জানো । কম্পিউটাৰৰ নাম শুনিলেই বুজি পায় যে প্ৰযুক্তি বিদ্যা, স্পীড আৰু সহজ জীৱনৰ কথা কৈছে কাৰণ কম্পিউটাৰ অহাৰ লগে আমাৰ জীৱনটো বহুত সহজ হৈ পৰিছে । 

এই মেচিনটোৱে সময়ত বিভিন্ন ৰূপ আৰু প্ৰকাৰ সলনি কৰিছে কিন্তু প্ৰতিবাৰেই এই কম্পিউটাৰটোৱে(Computer) আমাৰ এজন ভাল বন্ধুৰ ভূমিকা পালন কৰিছিল যি আমাক সঠিক আৰু দ্ৰুতভাৱে সকলো কাম কৰাত সহায় কৰি আহিছে । 

এনেকৈ নহয় কিয়, আজি জানিবৰ বাবে এই কম্পিউটাৰটো(Computer) আমাক কেনেকৈ পালে আৰু কোনে ডেলিভাৰ কৰিলে । গতিকে কম্পিউটাৰ(Computer) উদ্ভাৱনৰ লগত জড়িত বিশেষ কিছুমান কথা আজি জানো আহক । 

আজি আমি অতি সহজতে ব্যৱহাৰ কৰা কম্পিউটাৰবোৰ(Computer) এই ৰূপ পাবলৈ বহুদূৰ আগুৱাই গৈছে । কম্পিউটাৰৰ ক্ষমতা আৰু আকাৰসমূহ ক্ৰমাগতভাৱে সলনি আৰু উন্নত প্ৰথম প্ৰজন্মৰ ভেকুৱাম টিউবসমূহৰ পৰা পঞ্চম প্ৰজন্মলৈ কৃত্ৰিম বুদ্ধিমত্তা । তাৰপাচত আমি গৈ কম্পিউটাৰ পালোঁ যে আমি সৰু ঠাইত ৰাখিব পাৰোঁ আৰু আমাৰ কাম সোনকালে কৰিব পাৰোঁ । 

কম্পিউটাৰ(Computer) কোনে আৱিষ্কাৰ কৰিছিল?

কম্পিউটাৰটো আজি দুহেজাৰ বছৰ আগতে আৱিষ্কাৰ কৰা বুলি বিশ্বাস কৰা হয়, যিটো আমাৰ আগত এবেকাছৰ ৰূপত আৱিৰ্ভাৱ হৈছিল । এই কাঠৰ এবেক্সৰ যোগেদি গণিতৰ প্ৰশ্নবোৰ সমাধান কৰা হৈছিল । 

প্ৰথম ডিজিটেল কম্পিউটাৰ ব্লাজ পাস্কেলে আৱিষ্কাৰ কৰিছিল 1642 চনত, কিন্তু এই কম্পিউটাৰে সংযোগৰ কামহে কৰিব পাৰিলে । 

1822 চনত কম্পিউটাৰ(Computer) আৱিস্কাৰক ইংৰাজ গণিতজ্ঞ আৰু গৱেষক চাৰ্লছ বেবজক কৃতিত্ব দিয়া হৈছিল । তেওঁ প্ৰথমে এটা প্ৰগ্ৰেম কৰিব পৰা কম্পিউটাৰ ডিজাইন কৰিছিল আৰু আৱিস্কাৰ কৰিছিল এক মেকানিকেল কম্পিউটাৰ যাৰ নাম 'ডিফাৰ্ণ্টিয়েল ইঞ্জিন' । 

মেকানিকেল কম্পিউটাৰ তৈয়াৰ কৰা প্ৰস্তাৱটোৱে আধুনিক কম্পিউটাৰ বিচৰাত সহায়ক প্ৰমাণিত কৰিলে, সেয়ে চাৰ্লচ বাব্বেজক কম্পিউটাৰৰ পিতা/কম্পিউটাৰৰ পিতা বুলি কোৱা হৈছিল । 

আশাকৰো এই তথ্যখিনি ভাল পালে আৰু উপকৃত হ ' ব , কম্পিউটাৰ(Computer) কোনে আৱিষ্কাৰ কৰিছিল ।

Post a Comment

0 Comments