মীৰাবাইৰ অলিম্পিক পাহাৰৰ খৰি সংগ্ৰহ কৰাৰ পৰা যাত্ৰা আৰম্ভ, মায়ে গহনা বিক্ৰী কৰি কাণফুলি বনাইছিল

 

Live assam
মীৰাবাইৰ শৈশৱ পাৰ হৈছিল পাহাৰৰ পৰা খৰি বুটলি  সংগ্ৰহ কৰি । তাই প্ৰথমৰ পৰা ওজন উঠোৱাত চেম্পিয়ন আছিল ।

টকিঅ ' অলিম্পিক: টকিঅ অলিম্পিকৰ  প্ৰথম দিনাই ৰূপৰ পদক লাভ কৰি ইতিহাস ৰচিলে মীৰাবাই চানুৱে মীৰাবাই চানু ভাৰতৰ হৈ পদক লাভ কৰা দ্বিতীয় গৰাকী খেলুৱৈ । অলিম্পিকৰ কানফুলিয়ে সেই সময়ত সকলোৰে দৃষ্টি আকৰ্ষণ কৰিছিল, অলিম্পিক কানফুলিৰ আকাৰ দিছিল । মীৰাবাইৰ মাকে নিজৰ গহনা বিক্ৰী কৰি দিছিল বনাবলৈ । তাৰ মাকে তাক এই কাণফুলিযোৰ উপহাৰ দিছিল 5 বছৰ আগতে । তেওঁৰ মাতৃয়ে আশা কৰিছিল যে এইটোৱে তেওঁৰ ভাগ্য উজ্জ্বল কৰিব । ৰিঅ '2016 গেমছত হোৱা নাছিল, কিন্তু টকিঅ' অলিম্পিকত মীৰাবাই মাকৰ সপোন বাস্তৱায়িত কৰিলে।
চানুৰ জীৱন সংগ্ৰামেৰে ভৰা । মীৰাবাইৰ শৈশৱ পাৰ হৈছিল পাহাৰৰ পৰা খৰি সংগ্ৰহ কৰি । তাই সৰুৰে পৰা গধুৰ ওজন বঢ়োৱাত ওস্তাদ । মণিপুৰৰ নংপেক কাকচিং গাঁৱত জন্ম গ্ৰহণ কৰা মীৰাবাই 1994 আগষ্টত ধনুবিদ হোৱাৰ সপোন দেখিছিল, কিন্তু অষ্টম শ্ৰেণীলৈ অহাৰ লগে লগে লক্ষ্য সলনি হ ' ল, কাৰণ অষ্টম শ্ৰেণীৰ কিতাপখনত বিখ্যাত ওজন কুঞ্জাৰণী দেৱীক উল্লেখ কৰিছে । ইম্ফলত বসবাস কৰা কুঞ্জাৰণী, ভাৰতীয় ওজনৰ ইতিহাসৰ এগৰাকী কিংবদন্তী মহিলা । ওজনলিফটাৰ কুঞ্জাৰণীতকৈ অধিক পদক লাভ কৰা নাই কোনো ভাৰতীয় মহিলাই ।

পদক বিজয়ী যাত্ৰা আৰম্ভ হৈছিল 2014 চনত ।

অষ্টম শ্ৰেণীত ভাৰপ্ৰাপ্ত হোৱাৰ সিদ্ধান্ত লৈ মীৰাবাইৰ যাত্ৰা আৰম্ভ । 2014 চনত গ্লাছগ ' কমনৱেলথ গেমছত 48 কেজি ওজনৰ ভাৰতৰ ৰূপৰ পদক লাভ কৰিছিল । ইয়াৰ পিছত তেওঁৰ বিজয়ী পদক কেতিয়াও বন্ধ হোৱা নাছিল । টকিঅ 'অলিম্পিকত অলিম্পিক পদক লাভ কৰাৰ তেওঁৰ শৈশৱৰ সপোন পূৰণ হ' ল ।

মীৰাবাইৰ মাতৃয়ে পদক লাভ কৰি বহুত সুখী হৈছে

মীৰাবাইৰ মাতৃ ছৈখোম অংবি টম্বি লিমাৰ পদক জয়ত অতিকৈ আনন্দিত । তেওঁলোকৰ আনন্দৰ চকুলো কেৱল ৰখাব নোৱাৰে । লিমাই ক 'লে, ′′ মই টিভিত কাণফুলি দেখিলো, যিটো মই তাইক 2016 চনত ৰিঅ' অলিম্পিকৰ আগতে দিছিলো । মই মোৰ সোণৰ গহনা আৰু মোৰ সঞ্চয় বিক্ৰী কৰি বনাইছিলো যাতে তাইৰ ভাগ্য উজ্জ্বল হয় আৰু তাইৰ সফলতা লাভ কৰে । এইবোৰ চাই মোৰ চকুপানী ওলাইছিল । তাইৰ দেউতাকৰ চকুতো আনন্দৰ চকুপানী ওলাইছিল । ′′

Comments

Popular posts from this blog

কম্পিউটাৰ কোনে আৱিষ্কাৰ কৰিছিল জানো আহক

5 টকীয়া নোটত 45 হাজাৰ পাব পাৰে, জানি লওক বিক্ৰী কৰাৰ সহজ উপায়

চাহ কোনে আৰু কেতিয়া আৱিষ্কাৰ কৰিছিল ?