Header Ads Widget

Responsive Advertisement

মীৰাবাইৰ অলিম্পিক পাহাৰৰ খৰি সংগ্ৰহ কৰাৰ পৰা যাত্ৰা আৰম্ভ, মায়ে গহনা বিক্ৰী কৰি কাণফুলি বনাইছিল

 

Live assam
মীৰাবাইৰ শৈশৱ পাৰ হৈছিল পাহাৰৰ পৰা খৰি বুটলি  সংগ্ৰহ কৰি । তাই প্ৰথমৰ পৰা ওজন উঠোৱাত চেম্পিয়ন আছিল ।

টকিঅ ' অলিম্পিক: টকিঅ অলিম্পিকৰ  প্ৰথম দিনাই ৰূপৰ পদক লাভ কৰি ইতিহাস ৰচিলে মীৰাবাই চানুৱে মীৰাবাই চানু ভাৰতৰ হৈ পদক লাভ কৰা দ্বিতীয় গৰাকী খেলুৱৈ । অলিম্পিকৰ কানফুলিয়ে সেই সময়ত সকলোৰে দৃষ্টি আকৰ্ষণ কৰিছিল, অলিম্পিক কানফুলিৰ আকাৰ দিছিল । মীৰাবাইৰ মাকে নিজৰ গহনা বিক্ৰী কৰি দিছিল বনাবলৈ । তাৰ মাকে তাক এই কাণফুলিযোৰ উপহাৰ দিছিল 5 বছৰ আগতে । তেওঁৰ মাতৃয়ে আশা কৰিছিল যে এইটোৱে তেওঁৰ ভাগ্য উজ্জ্বল কৰিব । ৰিঅ '2016 গেমছত হোৱা নাছিল, কিন্তু টকিঅ' অলিম্পিকত মীৰাবাই মাকৰ সপোন বাস্তৱায়িত কৰিলে।
চানুৰ জীৱন সংগ্ৰামেৰে ভৰা । মীৰাবাইৰ শৈশৱ পাৰ হৈছিল পাহাৰৰ পৰা খৰি সংগ্ৰহ কৰি । তাই সৰুৰে পৰা গধুৰ ওজন বঢ়োৱাত ওস্তাদ । মণিপুৰৰ নংপেক কাকচিং গাঁৱত জন্ম গ্ৰহণ কৰা মীৰাবাই 1994 আগষ্টত ধনুবিদ হোৱাৰ সপোন দেখিছিল, কিন্তু অষ্টম শ্ৰেণীলৈ অহাৰ লগে লগে লক্ষ্য সলনি হ ' ল, কাৰণ অষ্টম শ্ৰেণীৰ কিতাপখনত বিখ্যাত ওজন কুঞ্জাৰণী দেৱীক উল্লেখ কৰিছে । ইম্ফলত বসবাস কৰা কুঞ্জাৰণী, ভাৰতীয় ওজনৰ ইতিহাসৰ এগৰাকী কিংবদন্তী মহিলা । ওজনলিফটাৰ কুঞ্জাৰণীতকৈ অধিক পদক লাভ কৰা নাই কোনো ভাৰতীয় মহিলাই ।

পদক বিজয়ী যাত্ৰা আৰম্ভ হৈছিল 2014 চনত ।

অষ্টম শ্ৰেণীত ভাৰপ্ৰাপ্ত হোৱাৰ সিদ্ধান্ত লৈ মীৰাবাইৰ যাত্ৰা আৰম্ভ । 2014 চনত গ্লাছগ ' কমনৱেলথ গেমছত 48 কেজি ওজনৰ ভাৰতৰ ৰূপৰ পদক লাভ কৰিছিল । ইয়াৰ পিছত তেওঁৰ বিজয়ী পদক কেতিয়াও বন্ধ হোৱা নাছিল । টকিঅ 'অলিম্পিকত অলিম্পিক পদক লাভ কৰাৰ তেওঁৰ শৈশৱৰ সপোন পূৰণ হ' ল ।

মীৰাবাইৰ মাতৃয়ে পদক লাভ কৰি বহুত সুখী হৈছে

মীৰাবাইৰ মাতৃ ছৈখোম অংবি টম্বি লিমাৰ পদক জয়ত অতিকৈ আনন্দিত । তেওঁলোকৰ আনন্দৰ চকুলো কেৱল ৰখাব নোৱাৰে । লিমাই ক 'লে, ′′ মই টিভিত কাণফুলি দেখিলো, যিটো মই তাইক 2016 চনত ৰিঅ' অলিম্পিকৰ আগতে দিছিলো । মই মোৰ সোণৰ গহনা আৰু মোৰ সঞ্চয় বিক্ৰী কৰি বনাইছিলো যাতে তাইৰ ভাগ্য উজ্জ্বল হয় আৰু তাইৰ সফলতা লাভ কৰে । এইবোৰ চাই মোৰ চকুপানী ওলাইছিল । তাইৰ দেউতাকৰ চকুতো আনন্দৰ চকুপানী ওলাইছিল । ′′

Post a Comment

0 Comments