Header Ads Widget

Responsive Advertisement

ছোৱালীবিলাকৰ প্ৰতি মাহে কিয় পিৰিয়ড হয় ?

পিৰিয়ড

অনুগ্ৰহ কৰি সম্পূৰ্ণ পঢ়া পাছতেহে কমেণ্ট কৰিব। 

আমি বিজ্ঞাপন আৰু দোকানত পেড দেখা পাওঁ দিনটোত । Padman ফিল্ম খন অহাৰ পৰা বহু ঠাইত period শব্দ টো শুনা যায় কিন্তু এতিয়াও বহুত মানুহ আছে যি নাজানে মহাবৰী বা periods কি?

বহুত ছোৱালীয়ে নিজৰ সময়ৰ পিছতো নাজানে কি হৈছে তেওঁলোকৰ লগত । ছোৱালী আৰু ল ' ৰাবোৰে গ্ৰামাঞ্চলত আৰু চহৰত এইটো এটা বেমাৰ হিচাপে দেখা পায় সেইটো বৰ ভুল ।

এই ক্ষেত্ৰত কেৱল পুৰুষেই নহয় মহিলাও থাকে । ছোৱালীবিলাকে নিজৰ কাল অহাৰ আগতে এই বিষয়টোৰ বিষয়ে একো নাজানে বুলি প্ৰায়ে দেখা যায় । সেই কাৰণে আমি ভাবিলো আজিয়েই কৈ দিওঁ মহাবৰী মানে কি হয় ।

ছোৱালীবোৰে আৰম্ভ কৰা মানে সিহঁতৰ ডিম্বাশয়ৰ বিকাশ ঘটে । ইয়াৰ অৰ্থ হৈছে তেওঁলোকৰ ডিম্বাশয় এতিয়া ডিম্ব উৎপাদন কৰিবলৈ সক্ষম যি গৰ্ভধাৰণৰ বাবে প্ৰয়োজনীয় । সেই কাৰণে এনেকুৱা অকল ছোৱালীৰ লগত হয় ।

এজনী ছোৱালীৰ ডিম্বাশয়ত লাখ লাখ ডিম্বাশয় উপস্থিত থাকে । যেতিয়া এজনী ছোৱালী গাভৰু হয়, এটা ডিম্ব তাইৰ ডিম্বাশয়ৰ পৰা সম্পূৰ্ণকৈ পৰিপক্ক হৈ জৰায়ুত আহে

সেই সময়ত গৰ্ভধাৰণৰ বাবে তৈয়াৰী জৰায়ুৰ ভিতৰৰ অংশটো শকত হ ' বলৈ আৰম্ভ কৰে । যদি জৰায়ুত থকা ডিম্ব শুক্ৰাণুৰ পৰা নিষেধ কৰা নহয়, তেন্তে ইয়াৰ কোনো উদ্দেশ্যৰ ভিতৰত জীয়াই থকাৰ কোনো কাৰণ নাই

আৰু সি জৰায়ুৰ(গৰ্ভাশয়)  দেৱালত  টানি  তেজ হৈ ওলাই আহে । ইয়াকে কয় ঋতুস্ৰাৱ

প্ৰথমে যদি মই  কিবা ভুল লিখিছো, মোক ক্ষমা কৰিব ! এইটো বেমাৰ নহয়, এইটো এটা প্ৰাকৃতিক প্ৰক্ৰিয়া । অনুগ্ৰহ কৰি সমৰ্থন কৰক ।

Post a Comment

0 Comments