আপুনি জানেনে মকৰাৱে কিয় আৰু কেনেকৈ জাল বনাই ?

 আহক জানো মকৰা জাল কিয় আৰু কেনেকৈ বনায় । আপোনালোকৰ  ঘৰত মকৰা জাল দেখিছে ছাগে, কেতিয়াবা এনেকুৱাও হয় যে খোজকাঢ়ি যাওঁতে মকৰা জাল মুখত লাগি ধৰে ।


কিন্তু কেতিয়াবা মন কৰিছেনে যে মকৰাই কিয় জাল পাতে, সূতা ক ' ৰ পৰা পায় আৰু কেনেকৈ চাইকেল চকাৰ নিচিনা ঘূৰণীয়া জাল পাতে?

মকৰাৱে কিয় আৰু কেনেকৈ জাল পাতে?

আচলতে মকৰা জাল পাতে তাৰ চিকাৰ ধৰিবলৈ আৰু পোক পৰুৱা জালত পৰে আৰু মকৰাৱে নিজৰ পেট ভৰাই ।

আচলতে মকৰা শৰীৰৰ পৰা এডাল ৰেচম সূতা সদৃশ পদাৰ্থ বাহিৰ হয় যাক মকৰা চিল্ক বুলিও কয়, আৰু একে পদাৰ্থ মকৰাটোৱে জাল বোৱাবলৈ ব্যৱহাৰ কৰে ।

এই পদাৰ্থটো যথেষ্ট ঠুনুকা হয় আৰু যেতিয়া মকৰাটোৱে ফান্দ পাতিবৰ বাবে এই পদাৰ্থ ব্যৱহাৰ কৰে, বায়ুৰ সংস্পৰ্শলৈ আহিলে ই সূতা সদৃশ ৰূপলৈ ৰূপান্তৰিত হয় ।

মকৰাটোৱে জাল বৰ কাৰুকাৰ্য্য, জাল বনাবলৈ মকৰাটোৱে প্ৰথমে এটা গোল ফ্ৰেম বনাই তাৰ পিছত চাইকেলৰ চকাৰ দৰে এডাল পাৰস্পৰিক তাঁৰৰ সৃষ্টি কৰে । এই লাঠি ফান্দত সৰু সৰু পোকবোৰ সহজে ফান্দত পৰে আৰু ওলাব নোৱাৰে ।

যেতিয়া মকৰা চিকাৰ কৰা জালত পৰে, তেতিয়া ফান্দ কম্পন হয় আৰু মকৰাটোৱে তাৎক্ষণিকভাৱে তাৰ চিকাৰ আক্ৰমণ কৰে আৰু বিষেৰে মাৰি পেলায় আৰু মকৰাটোৱে পেট ভৰাই ।

এই ফান্দখনৰ আন এটা বিশেষ কথা হ 'ল যে মকৰাটো কেতিয়াও এই ফান্দত নপৰে কাৰণ এই ফান্দখনৰ মাজত মকৰাটোৱে নিজৰ বাবে ঠাই এৰি দিয়ে সহজে বাহিৰ হ' বলৈ ।

পিছে কিছুমান বিজ্ঞানীয়ে বিশ্বাস কৰে যে মকৰাৰ ভৰি তেল, যাৰ ফলত জালত লাগি নধৰে আৰু ফচি নাযায় ।

আপুনি জানি আচৰিত হ ' ব যে বহু দেশৰ মকৰা ইমানেই শক্তিশালী যে চৰাই, বাদুলি, ভেকুলী আদি জীৱও জালত ফচি যায় । তেওঁলোকৰ জালখনৰ সূতাডাল বৰ ডাঠ আৰু টান । এই মকৰাবোৰৰ জাল ইমানেই শক্তিশালী যে কিছুমানে মকৰাৰ জালৰেও মাছ ধৰা জাল বনাই ।

আশা কৰোঁ আপুনি জানিলে কিয় আৰু কেনেকৈ মকৰাই জাল তৈয়াৰ কৰে আৰু আপুনি এই তথ্য ভাল পালে আৰু আপোনাৰ বাবে লাভজনক । 

ধন্যবাদ।

Comments

Popular posts from this blog

কম্পিউটাৰ কোনে আৱিষ্কাৰ কৰিছিল জানো আহক

5 টকীয়া নোটত 45 হাজাৰ পাব পাৰে, জানি লওক বিক্ৰী কৰাৰ সহজ উপায়

চাহ কোনে আৰু কেতিয়া আৱিষ্কাৰ কৰিছিল ?