চাহ কোনে আৰু কেতিয়া আৱিষ্কাৰ কৰিছিল ?

কোনে আৰু কেতিয়া প্ৰথম চাহ আৱিষ্কাৰ কৰিছিল? 

চাহ

আৱিষ্কাৰ শব্দটোৰ আঁৰত গভীৰ অধ্যয়ন আৰু কঠোৰ পৰিশ্ৰম থাকে, তেতিয়াহে কিবা এটা নতুন আৱিষ্কাৰ সম্ভৱ, কিন্তু অজানিতে যেতিয়া মহান আৱিষ্কাৰ ঘটে, তাক ৰোমাঞ্চকৰ চমৎকাৰতকৈ কম বুলি ভাবি আজিৰ দিনত ইমান আমোদজনক উদ্ভাৱন কৰা উচিত নহয় । কথা পাতো আহক আমাৰ জীৱনটোক কোনে ইমান ভালদৰে আৱিষ্কাৰ কৰিছে যে আমাৰ দৈনন্দিন জীৱনটোৱে অলপ সকাহ পালে । 

এইটো হৈছে চাহৰ লগত জড়িত এটা বিশেষ উদ্ভাৱনৰ কাহিনী, যিটো কোনেও আৱিষ্কাৰ কৰা নাই কিন্তু চাহ নিজেই আহি আমাক বিচাৰি পাইছেহি । এনেকৈ কিয় নহয় জানো আহক জানো চাহ পানীয়ে জীৱন যোগ দিয়াৰ এই কাহিনী । গতিকে আহক আজি চাহ উদ্ভাৱন আৰু চাহৰ সৈতে প্ৰথম সাক্ষাৎৰ বিষয়ে জানো । 

চাহৰ উদ্ভাৱন 

চাহৰ এই আমোদজনক ইতিহাস চীন দেশৰ পৰা আৰম্ভ হৈছিল । আজিৰ পৰা প্ৰায় 5000 বছৰ আগতে যেতিয়া একালৰ চীনা সম্ৰাট শান নুং নিজৰ বাগিচাত বহিছিল । গৰম পানী খোৱাৰ অভ্যাস আছিল আৰু সেইদিনা বাগিচাত থকা গছৰ পাত কেইটামান উতলা পানীত পৰি পানীৰ ৰং সলনি হৈ গ 'ল কিন্তু গোন্ধটো ইমান ভাল আছিল যে সম্ৰাটে সোৱাদ ল' ব নোৱাৰিলে । 

সম্ৰাটে সেই পানী খাইছিল, তেওঁ ইয়াৰ সোৱাদ ভাল পাইছিল আৰু খাই তেওঁৰ শৰীৰত এক আত্মাৰ অনুভূতি দিছিল । সেই সময়ত চীনা সম্ৰাটে এই অনন্য পানীয়বিধৰ নাম দিছিল ′′ ch ' a ′′ যাৰ অৰ্থ হৈছে চীনা ভাষাত - চেকিং, বিনিয়োগ । চীনৰ সম্ৰাট শান নুঙক এচেচত চাহৰ আৱিস্কাৰৰ বাবে কৃতিত্ব দিয়া হৈছিল । 

1610 চনত ডাচ্চ বেপাৰী সকলে চীনৰ পৰা ইউৰোপলৈ চাহ লৈ গৈছিল আৰু তাৰ পিছত লাহে চাহ পৃথিৱীৰ বিখ্যাত পানীয়ৰ ভিতৰত অন্যতম হৈ পৰিছিল । 

ভাৰতত 1815 চনত কিছুমান ইংৰাজ যাত্ৰীয়ে অসমত চাহ বাগিচাবোৰ বাঢ়ি অহা দেখিছিল যি আদিবাসী সকলে পানীয় বনাই খাইছিল । তেতিয়া ভাৰতৰ গৱৰ্ণৰ জেনেৰেল লৰ্ড বাণ্টিকে 1834 চনত ভাৰতত চাহ উৎপাদনৰ বাবে কমিটি গঠন কৰে আৰু 1835 চনত অসমত চাহ খেতি আৰম্ভ কৰে । 

এনেকৈয়ে চীনৰ পৰা ভাৰতলৈ চাহ বহুদিনীয়া উচ্চ শ্ৰেণীৰ লোকৰ পছন্দ আৰু লাহে প্ৰতিটো শাখাত প্ৰৱেশ কৰি চাহ আজি ভাৰতৰ প্ৰিয় আৰু বিখ্যাত পানীয়ৰ অন্তৰ্ভুক্ত । 

মই আশা কৰোঁ আপুনি এই তথ্য গম পাই ভাল পালে ।

Comments

Popular posts from this blog

কম্পিউটাৰ কোনে আৱিষ্কাৰ কৰিছিল জানো আহক

5 টকীয়া নোটত 45 হাজাৰ পাব পাৰে, জানি লওক বিক্ৰী কৰাৰ সহজ উপায়